Jakie są najbardziej poszukiwane samochody do 10 tys.?

Młodzi kierowcy z reguły nie posiadają zbyt wielkiego budżetu na zakup swojego pierwszego samochodu osobowego. Z reguły wynosi on około dziesięciu tysięcy złotych. Do dziś taki budżet w naszym kraju jest jednym z najpopularniejszych wśród osób, które szukają samochodu używanego. Jakie auta są najbardziej poszukiwane w tym właśnie budżecie i co je wyróżnia?

Auta do 10 tys. złotych — co to za samochody?

Na dobry początek warto nieco opisać to, jakie zazwyczaj samochody kosztują do dziesięciu tysięcy złotych. W takiej kwocie nie powinniśmy oczekiwać żadnych cudów. Są to raczej kilkunastoletnie samochody, które mają na koncie około 200 tysięcy kilometrów. Szczególnie w dzisiejszych czasach, gdy średnie samochody używane kosztują znacznie więcej niż 10 tysięcy złotych.

Dlatego, gdy dysponujemy taką kwotą, powinniśmy przygotować się na to, że będziemy oglądać auta, które są kilkunastoletnie, a najlepsze lata mają już zdecydowanie za sobą. Dlatego nie powinniśmy mieć wygórowanych oczekiwań, gdy podchodzimy do szukania samochodów do 10 tysięcy złotych.

Kolejna kwestia, o której trzeba pamiętać przy takich kwotach to fakt, że nie jeśli dysponujemy budżetem rzędu dokładnie dziesięciu tysięcy złotych, to nie powinniśmy dokładnie tyle wydać na samochód. Trzeba bowiem jeszcze pamiętać o tym, że konieczny będzie zakup polisy ubezpieczeniowej OC, czyli ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, a do tego warto jeszcze wykonać podstawowy serwis, który będzie polegać przynajmniej na zakupie nowego zestawu filtrów, a także wymianie oleju silnikowego. Czasem konieczny może być też zakup i wymiana całego układu rozrządu.

Jakie są najbardziej poszukiwane auta do 10 tysięcy złotych?

Na rynku wtórnym w naszym kraju niezależnie od budżetu trzeba przyznać, że regularnie królują dość podobne modele, które jedynie różnią się generacjami. Budżet wynoszący do 10 tysięcy złotych nie jest w tej kwestii wyjątkiem, gdyż tutaj również spotkamy dość popularne modele samochodów używanych, które często znajdują się na listach najczęściej sprowadzanych samochodów osobowych.

Opel Corsa C

W takiej kwocie zdecydowanie należy skupić się na samochodach, które najlepiej sprawdzają się w mieście. Do takich modeli należy bez wątpienia Opel Corsa C, czyli trzecia generacja tego miejskiego hatchbacka oferowanego przez Opla. Ten samochód jest niezwykle solidny i w mieście czuje się jak ryba w wodzie niezależnie od tego, jaką jednostkę napędową wybierzemy.

Ford Focus I

Osoby, które dysponują budżetem rzędu 10 tysięcy złotych, są w stanie też kupić egzemplarz z pierwszej generacji Forda Focusa. Przy szukaniu takiego auta trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na stan podwozia i rdzę, gdyż te auta słyną niestety z niezbyt wytrzymałego podwozia. Takie pieniądze powinny jednak starczyć na auto z pierwszych trzech lat produkcji. Pod względem mechanicznym jest to naprawdę dobrze wykonane auto, więc jak trafimy na egzemplarz bez rdzy, to może być to świetny wybór.

Volkswagen Passat B5

Ten samochód jest jednym z najbardziej kultowych kombi w całej Polsce. Passat B5 to prawdziwa ikona motoryzacji w naszym kraju i naprawdę dobry wybór w takim budżecie. Warto skupić się przede wszystkim na egzemplarzach z silnikiem 1.9 TDI, który jest jednym z najbardziej pancernych diesli w całej historii. Inny ciekawy wybór to benzynowa jednostka 1.8 wzbogacona o turbosprężarkę, która również zapewnia naprawdę dobre osiągi, a do tego jest ona naprawdę pancerna.

Skoda Fabia I

Na sam koniec pora wrócić do segmentu miejskiego. W tej grupie aut można znaleźć pojazdy wyposażone w bardzo dobre, oszczędne jednostki napędowe. W tym wypadku również spotkamy silniki, które są sprawdzone i do tego bardzo dobrze znane z innych modeli należących do koncernu VAG. Dlatego właśnie Skoda Fabia to auto, które jest dobrze znane przez mechaników, więc jego eksploatacja nie będzie kosztować fortuny. Trzeba naturalnie pamiętać o podstawach, takich jak brak rdzy, czy też prawidłowo działająca jednostka napędowa, która generuje największe koszty.