Jakie są najbardziej poszukiwane samochody do 10 tys.?

Polacy zdecydowanie najczęściej przy zakupie samochodu stawiają na auta używane, które są znacznie tańsze. Można je przecież kupić nawet do dziesięciu tysięcy, co w wypadku wielu nowych aut stanowi kwotę, która jest konieczna do zakupu nowego kompletu kół wraz z dobrej jakości oponami. Które samochody do 10 tys. są najbardziej poszukiwane w naszym kraju?

Jakie auta są dostępne do 10 tysięcy złotych?

W związku z tym, że 10 tysięcy złotych to raczej dość mała kwota na zakup samochodu osobowego w tej cenie nie można spodziewać się zbyt wielu ofert. Zdecydowanie najczęściej są to samochody w wieku około 11 do 20 lat z ewentualnie lekkim przekroczeniem tego właśnie wieku.

Mowa więc o dość wysłużonych modelach, które lata świetności mają już za sobą i odstają pod względem technologicznym. Ich dość prosta konstrukcja oraz fakt, że znajdziemy w nich dość nieskomplikowane i trwałe silniki, które cieszą się świetną opinią, sprawia, że ten segment samochodów używanych cieszy się naprawdę niezłym zainteresowaniem wśród kierowców, a w szczególności tych młodych, u których budżet na pierwsze auto rzadko kiedy przekracza właśnie dziesięć tysięcy.

Król tanich aut — Volkswagen

Nie bez powodu pojawia się tu nazwa całej marki, a nie poszczególnego modelu. Volkswagen to marka, której auta są dostępne w największych ilościach, jeśli pod uwagę weźmiemy jedynie samochody do 10 tys. złotych. Oczywiście w tej cenie spotkamy dość wysłużone egzemplarze trzech najpopularniejszych modeli tego producenta. Mowa tu o miejskim Polo, kompaktowym Golfie oraz rodzinnym Passacie.

Polo i Golf są chętnie wybierane przez wielu młodych kierowców. Te modele zapewniają niski koszt zakupu, proste naprawy, rozsądną eksploatację oraz względnie wygodną jak na swój wiek jazdę. Z tego właśnie powodu są one tak popularne. Passat to oczywiście wybór rodzin oraz innych osób, które szukają przede wszystkim praktycznego i niedrogiego kombi.

Ford Fiesta/ Ford Focus — amerykańscy Europejczycy

Ogromną popularnością cieszą się te dwa modele Forda. Pomimo tego, iż jest to marka amerykańska, to oba te samochody są wykonane w stylu zdecydowanie bardziej europejskim niż amerykańskim. Zresztą to właśnie z myślą o Starym Kontynencie projektowano te samochody osobowe, gdyż należą one do segmentów cieszących się największą popularnością w Europie.

Ford Fiesta to oczywiście samochód z segmentu B, a Focus to propozycja w segmencie kompaktowym. Przy tworzeniu obu tych aut spory udział miało europejskie biuro projektowe Forda, które starało się jak najbardziej dostosować je do potrzeb klientów ze Starego Kontynentu.

Peugeot 206/Peugeot 307 – nie taki Francuz straszny!

Kolejne samochody, które są dość popularne w segmencie do dziesięciu tysięcy złotych to modele francuskiego Peugeota. Mowa oczywiście o kultowym mieszczuchu, jakim jest Peugeot 206 oraz o większym bracie, czyli Peugeocie 307. Oba te auta jak na swój wiek prezentują się naprawdę nieźle i mają wciąż sporo do zaoferowania, szczególnie w tak niskiej cenie. Mowa tu szczególnie o kultowych jednostkach wysokoprężnych Peugeota.

Inne popularne samochody do 10 tys. na polskim rynku wtórnym

Istnieje dużo więcej modeli samochodów osobowych, które cieszą się sporą popularnością na rynku wtórnym, gdy patrzymy jedynie na samochody do 10 tys. Z pewnością trzeba wspomnieć o Audi. W tym segmencie cenowym możemy postawić na około 20-letnie auta takie jak Audi A3 i A4. Mimo swojego wieku samochody te są dość solidne i sprawia to, iż posiadają całkiem spore grono zwolenników, którzy chętnie stawiają właśnie na auta marki z czterema pierścieniami na masce. Oczywiście nie można też zapomnieć o prawdziwej ikonie polskiego rynku wtórnego. Jest nią Opel Astra, który swój sukces zawdzięcza między innymi temu, że był produkowany w Polsce, a także często pojawiał się naprawdę w rozsądnych cenach, szczególnie gdy tworzono jednocześnie najnowszą generację Opla Astry i jego poprzednika sprzedawanego następnie jako Astra Classic w naprawdę rozsądnej cenie, dzięki której ten model znalazł wielu nabywców.