Czym się różni wynajem samochodu od leasingu?

W firmach, gdy trzeba zbudować flotę pojazdów, z której będą korzystać pracownicy, najczęściej wybieraną formą finansowania jest zdecydowanie leasing, który pozwala na dowolne manipulowanie ratą, czy też ustalanie komfortowych kwot wykupu i innych warunków leasingu. Ten sposób może jednak zacząć przegrywać z wynajmem długoterminowym. Czym wyróżniają się te oba sposoby i który jest bardziej opłacalny?

Wynajem długoterminowy — charakterystyka, wady i zalety

Wynajem długoterminowy to umowa, na której bazie mamy prawo do pełnego użytkowania samochodu osobowego przez czas wskazany w umowie. Jedynym naszym obowiązkiem jest wtedy płacenie odgórnie ustalonej miesięcznej raty oraz oczywiście dbać o przedmiot najmu tak, by samochód, który zostanie przez nas wynajęty, nie stracił na wartości więcej, niż miałoby to miejsce w wypadku normalnej eksploatacji.

Umowa wynajmu długoterminowego najczęściej trwa od 12 do 60 miesięcy i to, co je wyróżnia to spory kontakt pomiędzy osobą, która otrzymuje samochód, a firmą, która mu go wynajmuje. W dobrych przedsiębiorstwach można liczyć na to, że takie kwestie jak ubezpieczenie, czy też koordynacja szkód, różnego rodzaju czynności serwisowych oraz wymaganych napraw zostanie przejęta przez firmę wynajmującą. To samo dotyczy serwisu opon z przechowaniem ich w trakcie sezonu. W ten sposób w trakcie wynajmu długoterminowego najczęściej jedyne obowiązki użytkownika auta to tankowanie auta oraz oczywiście korzystanie z niego.

Największe zalety wynajmu długoterminowego to stała rata, która nie zmienia się w trakcie trwania umowy. Ponadto samochód wymaga niewielkiej obsługi, gdyż wystarczy jedynie go tankować i zgłaszać wszelkie usterki. Ponadto cena wynajmu długoterminowego jest znacznie niższa niż w wypadku leasingu, o ile nie interesuje nas wykup samochodu.

To właśnie wykup auta jest najgorszą wadą wynajmu długoterminowego. Nie jest on obowiązkowy, lecz jeśli chcemy się na niego zdecydować, to zapłacimy znacznie więcej niż w wypadku leasingu.

Leasing — charakterystyka, zalety i wady

Umowa leasingu różni się od wynajmu długoterminowego. Najczęściej zawiera się ją na krótszy okres wynoszący około 2 lub maksymalnie 3 lat. W tym czasie właścicielem samochodu jest leasingodawca, a po jego zakończeniu może dojść do wykupu samochodu osobowego.

W wypadku leasingu podmiot, który jest leasingobiorcą, ma pełne prawo, do korzystania w dowolny sposób z samochodu. Nie obowiązują go zazwyczaj żadne limity kilometrów, a serwisowaniem i kosztami z tym związanymi zajmuje się on samodzielnie. Jedyna rzecz, na którą może nie mieć wpływu to ubezpieczenie. Jego zakres może być bowiem wymagany przez leasingodawcę, który może zażądać zakupienia pewnej polisy z racji na poziom ochrony samochodu, który ona zapewnia.

Największą zaletą leasingu jest to, że można łatwo wykupić po nim samochód. Dodatkowo istnieje możliwość sporego manipulowania wysokością miesięcznej raty poprzez dostosowanie wkładu własnego oraz kwoty wykupu. Kolejne zalety to także fakt, iż rata za leasing stanowi koszt uzyskania przychodu. Tak samo wygląda to jednak w wypadku wynajmu długoterminowego.

Wada leasingu to z kolei to, iż koszta całej eksploatacji auta od ubezpieczenia, po serwis opon, jak i potrzebne naprawy jest obowiązkiem leasingobiorcy, który musi nie tylko zajmować się tym, by te czynności zostały wykonane, ale też w pełni je opłacać.

Leasing czy wynajem długoterminowy — co wybrać?

Z racji na to, że różnice pomiędzy leasingiem i wynajmem długoterminowym są dosyć niewielkie, wybór będzie kwestią bardzo mocno indywidualną i powinien zależeć od tego, która opcja będzie dla nas korzystniejsza finansowo. Wynajem długoterminowy to dobry sposób na korzystanie z nowych aut w wypadku osób, które niekoniecznie chcą posiadać samochód na własność.

Z kolei leasing znacząco ułatwia wykupienie samochodu osobowego na własność i dalsze korzystanie z niego lub sprzedanie po to, by zdecydować się na kolejne, tym razem lepsze auto również wzięte w leasingu. Różnice są jednak naprawdę małe, więc trudno jest jasno stwierdzić, która opcja jest znacznie lepsza.